AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
April 2017
SunMonTueWedThuFriSat
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Thaēi: Ligji pėr gjuhėt diskriminon gjuhėn shqipe

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Thaēi: Ligji pėr gjuhėt diskriminon gjuhėn shqipe   28.07.08 6:43

Kryetari i PDSH-sė, Menduh Thaēi deklaroi se ėshtė skandaloz dhe diskriminues Ligji i miratuar pėr pėrdorimin e gjuhėve, i cili paraqet bazė juridike pėr pėrdorimin zyrtar tė gjuhės shqipe nė Republikėn e Maqedonisė.
"Pėrfundimisht zoti Ahmeti u mundua nė mėnyrėn mė tė pafytyrė dhe tė pa turpshme tė manipulojė opinionin shqiptar se kinse gjuha shqipe qenka zyrtarizuar me ligjin qė ėshtė miratuar dje. Unė do ta pyes z.Ahmetin, si e sheh pėrdorimin zyrtar tė gjuhės shqipe. A ėshtė zyrtare gjuha shqipe nė qeveri, nė organet qendrore tė pushtetit, ndėrmarrjet publike, sektorin publik, rrugė treguesit, vendkalimet kufitare e kėshtu me radhė", deklaroi kryetari i PDSH-sė, Menduh Thaēi.

Sipas tij, risia e vetme e ligjit ėshtė mundėsia qė kryetarėt e komisioneve parlamentare tė kryesojnė seancat nė gjuhėn shqipe.

Thaēi kėrkoi ndėrhyrjen e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė tejkaluar situatėn aktuale politike nė vend pasi qė sipas tij, Maqedonia rrezikon tė futet nė krizė ndėretnike.

"Dua ti apelojė bashkėsisė ndėrkombėtare se duhet tė ndėrmarrin hapa urgjent se me kėtė ligj pėrfundimisht shkelet Kushtetuta, shkelet marrėveshja e Ohrit dhe shteti po hyn nė krizė tė mundshme tė raporteve ndėretnike", shtoi Thaēi.

Ai kritikoi edhe miratimin e Ligjit pėr ndarje territoriale me tė cilėn ėshtė shtyrė edhe pėr katėr vite bashkėngjitja e komunave Zajaz dhe Osllomej me komunėn e Kėrēovės, ligji qė duhej tė zbatohej vitin e ardhshėm.
Back to top Go down
View user profile
 
Thaēi: Ligji pėr gjuhėt diskriminon gjuhėn shqipe
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: