AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
March 2018
SunMonTueWedThuFriSat
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Bosnjės e Hercegovinės i kėrcėnohet shpėrbėrja

Go down 
AuthorMessage
koni
Admin
avatar

Number of posts : 546
Registration date : 2008-07-26

PostSubject: Bosnjės e Hercegovinės i kėrcėnohet shpėrbėrja   28.07.08 6:40

Bosnja e Hercegovina ėshtė mė afėr se kurrė shpėrbėrjes qė prej fundit tė luftės, derisa Bashkimi Evropian duhet tė bėj mė shumė pėr tė evituar ndarjen e mundshme, ka shkruar nė njė artikull pėr gazetėn “Observer” ish-pėrfaqėsuesi i lartė pėr Bosnjėn e Hercegovinėn, Paddy Ashdown.
"Radovan Karaxhiq mė nė fund ėshtė rrugės pėr nė Hagė. Por ndarja e Bosnjės pėr tė cilėn ai ka ėndėrruar tani ėshtė mė afėr realizimit sesa ndonjėherė mė parė qė prej se ka qenė nė arrati", thekson Ashdown.

Ai ka tėrhequr vėmendjen se Republika Serbe e Bosnjės ka themeluar institucione paralele me shtetin dhe se ėshtė duke punuar nė ndarjen e BeH-sė.

Ashdown thotė se kryeministri i Republikės Serbe Millorad Dodik "tani nė mėnyrė agresive ėshtė duke anuluar dekadat e reformave" dhe shfrytėzon autonominė e cila i ėshtė ofruar me Marrėveshjen e Dejtonit pėr tė “rrezikuar Bosnjėn ashtu si ėshtė paraparė nė Dejton".

BE-ja do tė duhej tė shfrytėzojė aspiratat e BeH-sė pėr anėtarėsim nė Union si levė me anė tė sė cilės do tė mbėshtetej pushteti i mesėm nė Sarajevė.

"Brukseli duhet ... t’i kundėrvihet tentimeve pėr minim tė shtetit tė Bosnjės e Hercegovinės, duhet tė kėmbėngul nė reformat kushtetuese tė cilat Bosnjėn do ta bėnin mė tė efektshme dhe tė cilat do t’i kundėrviheshin korrupsionit", ka theksuar Ashdown
Back to top Go down
View user profile
 
Bosnjės e Hercegovinės i kėrcėnohet shpėrbėrja
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: