AlbaSound

Forum
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterLog in
forum AlbaSound
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anėtarėve
 Profili
 FAQ
 Kėrko
Latest topics
December 2017
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Top posters
koni (546)
 
Toni (389)
 
Admin (85)
 
PLay3r-Bl@ck (1)
 
kasi-hack (1)
 
celi (1)
 
donaldi (1)
 
zyrtare (1)
 

Share | 
 

 Serbia e Rusia s’mund tė bllokojnė anėtarėsimin e Kosovės nė NATO e BE

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Toni

avatar

Number of posts : 389
Registration date : 2008-07-19

PostSubject: Serbia e Rusia s’mund tė bllokojnė anėtarėsimin e Kosovės nė NATO e BE   23.07.08 7:43

"Shtetet e Bashkuara dhe pjesa mė e madhe e vendeve evropiane do tė dėshironin t'i shihnin Kosovėn e Serbinė si anėtare tė BE-sė dhe NATO-s", ka thėnė James Dobbins, ish-emisar i SHBA-ve pėr Ballkanin, nė njė intervistė tė dhėnė pėr Radion Evropa e Lirė.
“Mendoj se Rusia dhe Serbia, me gjasė, do tė vazhdojnė tė rezistojnė dhe ta vėshtirėsojnė punėn pėr Qeverinė e Kosovės, pėr Kombet e Bashkuara dhe pėr Bashkimin Evropian.
Por, nuk mendoj se ato janė nė pozitė qė fundamentalisht ta bllokojnė misionin e Bashkimit Evropian. Ato do tė krijojnė komplikime dhe, padyshim, do ta bėjnė edhe mė tė vėshtirė punėn, por mendoj se nuk mund ta bėjnė tė pamundshme vendosjen”, tha Dobbins.

Pėrpjekjet e serbėve pėr ndarjen e Kosovės Dobbins nuk i sheh si njė kėrcėnim real, sepse bashkėsia ndėrkombėtare nuk do tė njohė njė ndarje tė Kosovės.

“Nuk mendoj se bashkėsia ndėrkombėtare do tė lejojė "de jure" ndarjen e Kosovės. Kjo do tė thotė se nuk do ta njohė ndarjen. Nė njė shkallė kjo ndarje tashmė ekziston. Nuk mendoj se bashkėsia ndėrkombėtare do ta pėrdorė forcėn pėr kapėrcimin e pengesave ndaj lėvizjes sė lirė. Por, nuk mendoj se do t'i lejojnė ata qė ta legjitimojnė ndarjen.
Mendoj se komuniteti ndėrkombėtar do tė vazhdojė tė pėrdorė masa ekonomike dhe politike, me qėllim qė gradualisht ta dobėsojė kėtė ndarje dhe ta riunifikojė Kosovėn”.

Ndryshimi i politikės serbe ndaj Kosovės sė pavarur sipsas Dobbinsit nuk do tė ndryshojė shpejt, sepse politika serbe do tė vazhdojė tė krijojė vėshtirėsi pėr Kosovėn.

“Me gjasė jo shpejt. Mendoj se qeveria do tė vazhdojė tė rezistojė qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės dhe do tė vazhdojė tė krijojė vėshtirėsi pėr Kosovėn. Por, ėshtė e qartė se fokusi prioritar i saj do tė jetė nė lėvizjen drejt marrėdhėnieve mė tė afėrta me Perėndimin”, ka thėnė nė fund tė intervistės James Dobbins, ish-emisar i SHBA-sė pėr Ballkanin.
Back to top Go down
View user profile
 
Serbia e Rusia s’mund tė bllokojnė anėtarėsimin e Kosovės nė NATO e BE
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
AlbaSound :: Lajmet Ditore-
Jump to: